Gylver om «moralpoliti»: Lov å si fra om livsstil

Advarer mot «en tabloid og fordummende debatt».

Sunniva Gylver, her fotografert under en forlagspresentasjon, mener det er lov å bry seg om utfordrende klesdrakt og livsstil, men ikke lov å presse eller true noen.
Publisert Sist oppdatert

Gylver er prest. Familien bor for tiden på Madagaskar hvor de jobber for KFUK-KFUM. Men før hun dro dit, var hun prest på Grønland i Oslo. Debatten har den siste uken rast etter at Aftenposten skrev om muslimske menn som er moralplliti nett på Grønland.

I en blogg på verdidebatt.no skriver Sunniva Gylver om hijab og moralpoliti og «Grønlandsmoral». Der skriver hun blant annet:

Fordummende. «I begge disse debattene tenker jeg at det er viktig at ulike holdninger og erfaringer kommer fram, og at vi samtidig prøver å unngå en tabloid og fordummende debatt. Den er for viktig til det. Det må være lov å ha forskjellige meninger om påkledning og livsstil også på andres vegne. Og si dem høyt. Når jeg går på Grønland, og ser store reklameboards med jenter i tangatruse og ordene Hot, hot, hot så identifiserer jeg meg lite med det. Kanskje like lite som damen i burka ved siden av meg. Når jeg snakker med muslimske ungdomsskolejenter som har flere gutter de flørter med på èn gang, identifiserer jeg meg ikke helt med det heller. Og jeg gir meg selv lov til å utfordre dem på det», skriver Gylver og legger til:

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP