Å leve sammen vår glede og vårt strev
Det knytter seg mange positive forventninger til det å leve sammen. Vi ønsker å leve sammen i kjærlighet, vennskap, og med gjensidig respekt og tillit. Og vi syns vi skal mestre det, skriver Kristin Breda.
Stabile og varige gode fellesskap er livsnødvendig for oss for vår egen helse og utvikling, skriver familieterapeut Kristin Breda. Hun trekker frem ulike former for fellesskap. Blant annet familien, politikken, kirken og arbeidsplassen.
Scanpix/Vårt Land
Disse forventningene gjelder i større og mindre grad på mange av livets arenaer. Ingen ønsker krig.
Men så viser det seg gang på gang at å leve sammen i fred og fordragelighet, ikke er noen enkel sak for oss mennesker.
Vel, det blir vel ikke nødvendigvis krig og ufred i de fleste sammenhenger, men uenighet og konflikter har en tendens til å bidra til at vi trekker oss fra hverandre istedenfor å arbeide oss gjennom de forskjellige synspunktene og allikevel leve sammen.
Bestill abonnement her
KJØP