Hvorfor er jeg her på jorda?

Det kan være både nyttig og nødvendig at man en gang iblant våger å reise det mest fundamentale spørsmålet et menneske kan stille: «Hvorfor er jeg her på jorda?»

Publisert Sist oppdatert

Det er et aktuelt spørsmål om en bekjenner troen eller ikke. Denne høsten har vi hatt noen temagudstjenester i menigheten vår som vi har kalt «Guds gode plan med ditt liv». Og i hjemmet vårt har min kone og jeg sammen med tusenvis av kristne over hele jorden så smått begynt på et 40 dagers opplegg etter en idé av pastor Rich Warren i Saddleback Church i California. I hans siste bok «The Purpose Driven Life» snakker han konkret og utfordrende om Guds hensikter med våre liv. For en som har vært kristen i mange år, har det vært forfriskende igjen å bli minnet om at det er bare når vi styres av Guds gode hensikter at vi finner den dype og gode sammenhengen i livet.
Ifølge Warren er vi skapt med fem hensikter: 1) til å leve i en kjærlighetsrelasjon til Gud, 2) til å være en del av Guds familie, menigheten, 3) til å vokse og bli likedannet med Jesus, 4) til å tjene med den utrustning og de gaver Gud har gitt deg og 5) til å ha en misjon i verden. I løpet av denne uka vil jeg komme innom alle disse hensiktene.
Å vite hensikten gir mening med livet. Uten mening blir det ikke noen virkelig verdi eller håp.
Å vite hensikten med mitt liv forenkler også mange ting for meg. Det definerer hva jeg gjør og hva jeg ikke gjør. Hensikten med livet mitt blir den standarden jeg bruker til å evaluere hvilke aktiviteter som er viktige og hvilke som ikke er det. Jeg kan rett og slett spørre: «Hjelper denne aktiviteten meg til å oppfylle en av Guds hensikter i mitt liv?» Å vite om Guds hensikter for mitt liv hjelper meg med både fokusering og motivering.
«For vi er hans verk, skapt i Kristus til gode gjerninger, som Gud på forhånd har lagt ferdige for at vi skulle gå inn i dem.»

Ef 2,10

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP