150 pågrepet i Frankrike – krisemøte i den franske regjeringen
Natt til torsdag var den andre på rad med protester i Paris’ forsteder og andre steder i Frankrike etter at en 17-åring ble skutt og drept av politiet.

– En natt med uholdbar vold mot republikkens symboler. Rådhus, skoler og politistasjoner er satt i brann eller angrepet, oppsummerer innenriksminister Gérald Darmanin på Twitter.
Han bekreftet senere at 40.000 politifolk utplasseres over hele Frankrike torsdag for å håndtere eventuelle ytterligere opptøyer etter politidrapet.
– Utilgivelig
Frankrikes president Emmanuel Macron innkalte torsdag til krisemøte i regjeringen. Han har kalt skytingen av tenåringen «utilgivelig», men har samtidig reagert på opptøyene.
Politimannen som skjøt 17-åringen under en politikontroll tirsdag er under etterforskning. Han er siktet for uaktsomt drap.
Gutten hadde nordafrikansk opphav, og omstendighetene rundt skytingen har ført til stor misnøye blant franske unge.
Flere opptøyer
I Nanterre, der 17-åringen ble skutt, ble søppelkasser stukket i brann natt til torsdag, og det ble avfyrt fyrverkeri. Det ble meldt om lignende protester i andre forsteder og i byen Dijon onsdag kveld.
I regionen Essonne sør for den franske hovedstaden tente en gruppe mennesker på en buss etter å ha tvunget alle passasjerene til å gå av, opplyser politiet.
I sørfranske Toulouse ble flere biler påtent, og det ble kastet stein mot nødetatene som rykket ut.
(©NTB)