Vil veilede kristne om prøverør
Kan abortmotstandere få medisinsk hjelp til å få barn? Den kristne legeforeningen i Danmark har gitt ut etikk-guide til kristne par som vurderer assistert befruktning.
Prest Ellen Aasland Reinertsen har fått to barn ved hjelp av prøverør. – Jeg tenker at det ikke er så enkelt at livet starter når sæd og eggcelle møtes, så dét var ikke en så vanskelig avveining. Men jeg synes det var etisk utfordrende at vi, og staten, skulle bruke så mye ressurser på at vi skulle få egne barn, når det finnes så mange barn i verden som trenger foreldre, sier hun.
Adrian Nielsen
Da Ellen Aasland Reinertsen var på sin første konsultasjon om assistert befruktning, fortalte hun legen at hun var prest. «Betyr det at du bare vil befrukte ett egg?» spurte legen da.
– Legene hadde erfart at noen kristne ikke ønsket å befrukte mer enn ett egg, fordi de ikke ville at de skal destrueres, sier Aasland Reinertsen, som er tidligere kapellan i Torshov og Lilleborg menighet og doktorgradsstipendiat ved Det teologiske fakultet. Hun og ektemannen har fått to barn ved hjelp av prøverør.
LES MER: Gravide må diskutere senabort via skype.
Bestill abonnement her
KJØP