Vil forby Israel-boikott
Et forslag som vil gjøre det forbudt å støtte Israel-boikott nærmet seg flertall i det amerikanske senatet, men nå har mange demokrater fått kalde føtter.
BESTEVENNER: USA er Israels viktigste allierte, og president Donald Trump og statsminister Benjamin Netanyahu har etablert et nært forhold.
Evan Vucci
Forslaget, som ble skrevet med støtte fra lobbyorganisasjonen AIPAC, foreslår å gjøre støtte for Israelboikott forbudt. Straffen som foreslås er bot på opptil en million dollar, eller fengsel i opptil 20 år.
Sist fredag sto 43 senatorer bak «Israel Anti-Boycott Act», som forslaget kalles. Støtten kom fra begge partier, og et flertall i Representantenes hus stilte seg også bak. Forslaget antas å være rettet primært mot den kontroversielle BDS-bevegelsen (Boycott, Divest, Sanction), som har møtt motstand fra statlig hold i store deler av Vesten.
En rekke amerikanske delstater har innført lover som nekter delstatsmyndighetene å samarbeide med selskaper som stiller seg bak BDS. I tillegg har parlamenter i land som Canada og Frankrike uttalt seg mot bevegelsen. FN hadde et eget møte for å diskutere tiltak mot bevegelsen tidligere i år. Israel har en lignende lov som forbyr israelske borgere å uttale seg positivt om boikott mot Israel.
Bestill abonnement her
KJØP