Solberg avventende til EUs flyktningdugnad

EU-landene er i ferd med å finne en fordeling på i alt 160.000 asylsøkere som allerede befinner seg i Europa. Om Norge blir med på dugnaden, er uklart.

– Vi må se på sammensetningen og detaljene i programmet som nå skal vedtas i EU før vi trekker en endelig konklusjon, sier statsminister Erna Solberg.
Publisert Sist oppdatert

– Vi må se på sammensetningen og detaljene i programmet som nå skal vedtas i EU før vi trekker en endelig konklusjon, sier statsminister Erna Solberg (H) til NTB.

Onsdag legger EU-kommisjonen fram forslag om bindende kvoter som skal sørge for en bedre fordeling av asylsøkere og lette byrdene for Hellas, Italia og Ungarn. Ved Statsministerens kontor er holdningen avventende.

– Vi vil se an utviklingen og jobbe videre med posisjonene våre. Det er ikke sikkert at vi vil ta imot noen på relokalisering med den høye asylanttilstrømmingen som vi opplever nå, sier Solberg.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP