Feirer med gitter og stas
For innsatte i verdens fengsler er gjerne julen en dobbel prøvelse. I et kvinnefengsel i Brasil har imidlertid fangene gjort julefeiringen til et fargesprakende og religiøst høydepunkt.
For niende år på rad har de innsatte i Nelson Hungria-fengselet i Rio de Janeiro brukt månedene fram mot julehøytiden til å julepynte cellene sine med dekorasjoner de lager ved å resirkulere tilgjengelig materiell i fengselet.
Det er en uhøytidelig konkurranse der vinnerne kan få pusset opp badet på cellen eller et nytt fjernsynsapparat. Ifølge de innsatte er imidlertid det viktigste at arbeidet tar tankene vekk fra ensomheten ved å være avskåret fra familie og venner, når det stunder mot en høytid der nettopp familiesamvær står sentralt.
Skaper samhold
Bestill abonnement her
KJØP