For 50 år siden fikk jeg vitnemålet som ikke kunne brukes til noe

UTENFORSKAP: Jeg hadde de beste forutsetninger for å mislykkes i livet med alt. 50 år senere går jeg rakrygget.

JUBILEUM: I juni er det 50 år siden jeg ble ferdig med min obligatoriske skolegang. Det er mye som har skjedd i løpet av disse årene mellom 1974 og fram til 2024, på godt og vondt. skriver Tormod Hilmen.
Publisert Sist oppdatert

For en tid tilbake la jeg ut på en viktig personlig reise. Det tok ikke lang tid å reise dit, bare to timer med tog fra Oslo. Også jeg da, som har vært i over hundre land. Men hvorfor var akkurat denne reisen så viktig for meg?

I juni i år var det 50 år siden jeg ble ferdig med min obligatoriske skolegang. Mye har skjedd mellom 1974 og 2024, på godt og vondt.

Vi elever så fram til å bli ferdig med skolegangen, som for mange fortonet seg som et traume. Slik var det i alle fall for meg. Slaveri var ordet vi elever brukte om skolesituasjonen. Å være elev på en spesialskole i 60-årene var ingen dans på roser. Vi bodde på internatet, og skolen lå rett ved siden av. Hunn skole ble mitt hjem i åtte år og vi var bare hjemme i feriene. Etter åtte års skolegang kunne jeg fortsatt ingenting.

Powered by Labrador CMS