Slavenes erfaringer og Guds ord

TEOLOGI: Det var ikke erfaringene til slavene som førte til at kirken til slutt tok avstand fra slaveriet. Det var Skriften selv som overbeviste Kirken.

SLAVETIDEN: «Det var ikke erfaringene til slavene som bygget teologien til avskaffelsesforkjempere», skriver Marcus T. Vindenes. Maleriet «Avskaffelsen av slaveriet i de franske koloniene» av François-Auguste Biard (1849) er i dag Versailles-slottets samling.
Publisert Sist oppdatert

Forrige uke kunne vi lese Skeivt Kristent Nettverk sin respons til ressurs-nettsiden Identitet og Seksualitet. Ikke overraskende ville de ikke anbefale innholdet.

Derimot stusser jeg over deres argumentasjon om hvordan kirken i dag har tatt avstand fra Bibelens beskrivelser av slaveri: «Slaveriet er ikke Guds gode ordning og ikke en del av Guds ord til oss i vår egen tid, selv om de bibelske forfatterne i sin tid forsvarte slaveriet».

La meg si dette klart og tydelig: Det var overbevisning ut fra Skriften som fikk kirken til å konkludere med at slaveri ikke er en god, gudgitt ordning og måtte avskaffes. Det var ikke erfaringene til slavene som førte til avskaffelsen.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP

Powered by Labrador CMS