Erna rager over eget parti
Erna Solberg vil bli stående igjen som den mest markante og ruvende politikeren Høyre noensinne har hatt. Hun gjorde Høyre til et parti for folk flest. Den dagen hun forsvinner vil partiet havne i en identitetskrise.
ILLUSTRASJON:
Lars Aurtande
Da Erna Solberg ble partileder i 2004 var det ingen som trodde hun skulle bli Høyres og høyresidens største suksess gjennom tidene. 17 år senere er hun blitt så populær og mektig at Høyres alle viktigste vinnerkort i valgkampen er nettopp å få gjenvalgt Solberg som statsminister. Faktisk er det også en svært god vurdering av Høyres folk. For selv om Solberg har fått en ripe i lakken etter sin kjente bursdagsfeiring på Geilo, er det kun det hun har fått: En ripe i lakken. Selv om partiet har hatt noen dårlige målinger den siste tiden er Solberg grunnleggende sett svært populær.
Skarp og folkelig
Hennes popularitet hviler på flere og ulike sider av hennes personlighet. For det første handler det om hennes politiske autoritet. Hun er kjent som en politiker med den unike egenskapen at hun både har stor oversikt og inngående detaljkunnskap. Man kan være uenig med Erna Solberg. Men de aller fleste har tillit til henne.
Bestill abonnement her
KJØP