Fast på grunnfjellet
KrF venter på at en ny verdibølge i befolkningen skal gi dem et løft tilbake til gamle høyder. Men da må de slippe løs fra grunnfjellet, skriver Erling Rimehaug.
Marvin Halleraker
Kristelig Folkeparti springer ut fra det lavkirkelige lekfolket og motkulturene det representerer. Det er partiets styrke, og det har sørget for en sikker tilværelse gjennom 75 år. Men det er også partiets begrensning.
KrF har hatt to glansperioder da de nådde ut over kjernevelgerne. Det var under Lars Korvalds og Kjell Magne Bondeviks sentrumsregjeringer.
I 1987 fikk partiets sentralstyre en utredning skrevet av Idar Magne Holme, går det fram av Kåre Olav Solhjells jubileumsberetning. Utredningen viste at KrF hadde nådd grensen for hva det var mulig å hente i motkulturgruppene og blant organiserte kristne.
Bestill abonnement her
KJØP