«Vitnemøtene demokratiserer kristendommen»
At lavkirkeligheten gjenoppdager vitnemøtene er en demokratisering i kristenlivet.
VITNEMØTER: Når unge mennesker i dag gjenoppliver vitnemøtetradisjonen, er det en tilbakevending til det egalitære som preget Hauge-vekkelsen.
Adolph Tidemand/Wikimedia commons
Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Vårt Lands syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.
Helt fra Hauge-vekkelsens tid har folk i Norge samlet seg for å fortelle og lytte til vitnesbyrd. Å forkynne evangeliet var i hovedsak forbeholdt prestene, noe som var regulert ved lov: Konventikkelplakaten av 1741. Etter hvert som vekkelsen vokste i landet, ble loven strengt håndhevet.
Imidlertid var det ikke forbudt å fortelle om sin tro. I skyggen av embetskirken vokste en folkelig møteform frem, der ordet var fritt og enhver kunne dele troserfaringer og bønneemner.
Bestill abonnement her
KJØP