NLA Høgskolen fortjener skryt

At NLA Høgskolen har reddet akkrediteringen sin, er vitne om en stor jobb fra deres side.

Illustrasjonsbilde NLA Høgskolen (Oslo)
SOLID: Nå er NLA Høgskolen på nivå med et snitt av høyskolene, og at punktene fra den kritiske Nokut-rapporten nå er tilfredsstillende utbedret. Det fortjener skryt, skriver Vårt Land på lederplass.
Publisert Sist oppdatert

Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Vårt Lands syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.

Denne uken konkluderte den sakkyndige komiteen fra Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (Nokut) med at NLA Høgskolen nå når kravene for å beholde høyskoleakkrediteringen sin. Det skjedde etter en negativ konklusjon av et tilsyn i 2019, som varslet at skolen risikerte å miste akredditeringen.

Særlig kritikkverdig var punktet om dårlig akademisk frihet for ansatte og at høyskolen hadde for lav forskningsproduksjon. Ganske raskt etter snudde Nokut om akademisk frihet, ettersom NLA Høgskolen leverte en redegjørelse på om lag 100 sider.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS