Kampen mot antisemittisme er vårt felles ansvar
En av fem mener jøder utnytter minnet om Holocaust. Kampen mot antisemittisme er et stadig arbeid, og det er vårt felles ansvar å drive det.
VIKTIG ARBEID: Det er lagt ned 757 snublesteiner i Norge. Her Shaul Wilhelm ved de tre siste snublesteinene som ble nedlagt ved Akershus festning.
Javad Parsa/NTB
Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Vårt Lands syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.
Tidligere i desember skrev Vårt Land om at Ervin Kohn har blitt utsatt for grov hets på Twitter. Kohn er forstander i Det Mosaiske Trossamfund i Oslo og uttaler seg ofte til medier. Store deler av Kohns familie døde i Holocaust, hans far var den eneste blant 13 søsken som overlevde.
Twitter-brukeren Ronny Rønning klippet Kohns ansikt inn i et bilde fra Auschwitz og skrev følgende tekst til: «På tide å forlate Auswitch, som du aldri har vært?» Med andre ord insinuerer Rønning at Kohn bruker sin families tragedie illegitimt, eller kanskje også at Holocaust aldri fant sted. Rønnings nettside Alternativ Media inneholder tekster som føyer seg inn i et antisemittisk mønster. Rønning har siden slettet Twitter-meldingen.
Bestill abonnement her
KJØP