Vil fremme
likestilling
i barne
bøker
Et nytt nettsted skal gi små barn forståelse for likestilling og ulike familiestrukturer. Professor i barnelitteratur synes ikke utvalget av bøker er godt nok.
I Lene Asks bok om Jo og Jenny bytter tvillingparet roller.
Lene Ask/Gyldendal
Nettstedet genustest.no ble lansert i går. Med dette prosjektet ønsker Reform – ressurssenter for menn å sikre at unger helt fra barnehagen av skal ha forståelse for at det finnes ulike familiestrukturer og alternativ til tradisjonelle kjønnsroller. Prosjektet er finansiert av Nordisk ministerråd og har arbeidet tett med studenter og vitenskaplige ansatte ved utdanningsinstitusjoner i hele Norden.
Prosjektleder og seniorrådgiver Ole Bredesen Nordfjell mener det er viktig at barn ikke stigmatiseres i barnehagen, men tvert imot læres opp til å se at både gutter og jenter kan ta utradisjonelle valg.
– Vi ønsker å løfte fram nye bildebøker fra de nordiske landene som tar likestilling på alvor. Det krever kunnskap blant barnehageansatte, men også i utdanningsløpet. Vi gir dem verktøyene slik at de kan gjøre seg opp en mening om en bok er god eller dårlig på likestilling, sier Nordfjell.
Bestill abonnement her
KJØP