Vekkelse og kaffekos
Vekkelsesbevegelsene og kaffekulturen tok Norden med storm omtrent samtidig. Det er slett ikke tilfeldig – ifølge en dansk historiker ble kaffen et populært alternativ for alkohol.
TRADISJON: – Det er ikke tilfeldig at «kirkekaffe» har blitt et velbrukt begrep, sier historiker Rolf Inge Larsen. Her møtes kirkegjengere over kaffekopper og kakestykker i Uranienborg kirke.
HEDVIG IDÅS
– Samfunnsformålet var noe av det vekkelsesbevegelsene markerte seg på, og de brukte kaffe og kake som en erstatning for snaps, sier den danske historikeren Ole Hyldtoft til avisen Kristeligt Dagblad. Han har skrevet bok om matvaner og nytelseskultur i Danmark på 1800-tallet.
I Mad, drikke og tobak 1835–80, skriver historikeren at noe av årsaken til kaffens suksesshistorie i Norden kan knyttes til de folkelige og religiøse bevegelsene som ble populære i løpet av den samme perioden.
Hyldtoft mener kaffens inntog i Danmark var ideell for vekkelsesbevegelsene, som tok avstand fra alkohol samtidig som de hadde behov for «noe godt» som kunne trekke folk til møter. Mye tyder på at det samme gjelder for den kaffeelskende nasjonen Norge, som lenge har figurert høyt på lister over verdens mest kaffedrikkende folk.