Når livet sporer av

I kampen mellom overklassekvinnen Blanche og industriarbeideren Stanley, handler det ikke om klasse og kapital, men verdighet – som den kanskje mest sårbare kapitalen av alle.

Hanne Dieserud er imponerende troverdig i rollen som den fallerte overklassekvinnen Blanche.
Publisert Sist oppdatert

Hun ankommer med en koffert full av pels, perler og livsløgner. Lufta føles tett og trykkende allerede før kofferten åpnes, og før første sigarett er tent. Ja, før gnisningene karakterene imellom i det hele tatt har begynt å ulme. Det skal snart ta fyr.

Regissør Lars Øyno har viet karrieren sin til fysisk teater, og en tilværelse på siden av den vante scenekunstløypa. I fjor satte han overraskende nok opp Edward Albees Hvem er redd for Virginia Woolf. Når han nok engang lykkes ganske godt med et psykologisk-realistisk stykke, er det med evnen til å skape et sterkt, sanselig univers i bunn. På Grusomhetens Teater får scenograf John-Kristian Alsaker umiddelbart frem den sydende og samtidig klaustrofobiske stemningen.

LES OGSÅ: Alice i Vidunderland på Nationaltheatret har et scenebilde man kan miste pusten av

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP