Slutten på kirken slik vi kjenner den?
KIRKEBYGG: En underskriftskampanje i Sandnes krever flerbrukshus i stedet for ny kirke. Bispekandidat Margunn Sandal tror Den norske kirke vil tjene på å tenke enda mer tros- og livssynsåpent i planleggingen av nye bygg.
MÅ INKLUDERE: Bispekandidat Margunn Sandal mener nye kirker vil være tjent med å tenke nytt, og trekker frem Spikkestad kirke og kultursenter: – Hvis vi ønsker en fremtid hvor det fortsatt skal være det store fellesskapet som finansierer våre bygg, må vi bygge for alle.
Joakim S. Enger/Lars Flydal
Over 800 innbyggere i Sandnes har signert det digitale oppropet «Dropp kirken på Sørbø, bygg flerbrukshus». I oppropet står det blant annet at det er «lite inkluderende og fremtidsrettet å bygge et bygg tilegnet kun én del av befolkningen» og at et flerbrukshus vil «skape et større samhold på tvers av religion og kultur».
Underskriftskampanjen følger opp en tendens av protester mot nye kirkebygg, og man trenger ikke reise ut av Rogaland for å finne flere lignende kampanjer fra de siste årene.
I Strand kommune ble det i 2017 laget opprop mot kirke på Tau, med tittelen «Skole og fritid FØR kirke». På Sola pågikk oppropet «Ja til bygging av livssynsnøytralt bygg i stedet for kirke i Sola sentrum». På Klepp signerte over 700 mot ny kirke i 2021, i protest mot kommunens pengebruk.
Bestill abonnement her
KJØP