Litteraturprofessor, forfatter og tidligere sekretær i Svenska Akademien, Sara Danius, døde 57 år gammel sist lørdag. Sverige trakk pusten og innså snart at de hadde mistet en av sine største kulturpersonligheter. Kong Carl Gustav satte ord på det: «En sterk kulturpersonlighet har gått bort altfor tidlig.»
Var både fryktinngytende og varm
Også i Norge er sorgreaksjonene sterke og hyllesten flerstemmig. Cathrine Bakke Bolin opplever det «uendelig trist» å ha mistet Sara Danius. Bolin er sjefredaktør for oversatt skjønnlitteratur i Gyldendal forlag og samarbeidet med Danius i flere sammenhenger.
– Noen ganger møter man mennesker som gjør et uutslettelig inntrykk og som umiddelbart kaller på dyp respekt. Sara Danius var en slik person. Hun hadde et gnistrende skarpt intellekt, kunne virke fryktinngytende i all sin fremtoning, kompromissløs i sin stillingstakende - og samtidig sjenerøs, varm og herlig leken, sier Bolin.
Tirsdag meldte Nordiska museet at de stiller ut hennes egendesignede knytebluse. Den ble viden kjent da hun i april 2018 tok steget ut av Börshuset i Stockholm og forkynte at hun forlot Svenska Akademien. Hennes hvite bluse ble straks et symbol for Danius og hennes kamp for likestilling. Siden har «de aderton» og akademiets status slitt med å komme opp i knestående.
Husmorens død
57 år gammel hadde Sara Danius oppnådd en høy status og en stor bredde i sin virksomhet, akademisk så vel som folkelig. Gjennom flere deltakelser i Sveriges Radios Sommer- og Vinter-kåserier fortalte hun åpenhjertig både om oppvekst, akademikonflikt og sykdom. Vårt Lands litteraturkritiker Astrid Fosvold peker på at hennes bidrag til endring av den flere hundre år gamle og tilsynelatende urokkelige Svenske Akademien, vil bli stående. Statuttendringene gjør det nå mulig å forlate sin plass. Ved å gi pris til Svetlana Aleksijevitsj, som skriver litterær sakprosa og rockepoeten Bob Dylan bidro hun til å gi prisen en ny profil som vakte både begeistring, undring og forargelse.
– Sara Danius var uredd og modig da hun ba om en granskning av forbindelsene Svenska Akademien hadde til voldtektsanklagede Jean-Claude Arnault og hans kulturetablissement høsten 2017. Arnault ble senere dømt. Med et slikt grep viste hun kraftvilje til å rydde opp i en mannsdominert, kvinnefiendtlig og elitær ukultur, sier Fosvold.
– Hva vil du huske henne for?
– At hun både hadde en feministisk vinkling og en usnobbete fasong. I sitt virke var hun professor, kritiker og essayist. Lekende lett beveget hun seg mellom ytterpunkter som sentraleuropeisk modernisme og en bok som Husmoderns död och andra texter. Hun var godt litterært skolert med en lett tilgjengelig uttrykksform som ga et sympatisk inntrykk.
Vil inspirere generasjoner
Den pensjonerte svenske biskopen Caroline Krook beundret Danius. Hun tror de store kontrastene i hennes personlighet er en av grunnene til at hun ble så godt likt.
– Danius våget å ta plass og vise hvem hun er og hva hun stod for. Hun nektet å kompromisse med sine dypeste idealer. Jeg kjenner en oppriktig sorg ved hennes død, sier Krook.
En fantastisk kvinna har lämnat alldeles för tidigt. #saradanius pic.twitter.com/3bzBfHHyu1
— Ulrika Smedh (@SmedhUlrika) October 12, 2019
Inger Alestig har som journalist og mangeårig kulturredaktør i den svenske avisen Dagen fulgt Danius og mener hun vil bli stående som et kvinnelig ikon. Under akademistriden steg Alestigs aktelse for Danius for hver dag som gikk av den opprivende konflikten.
– Hun feide aldri problemene under teppet. Det var også det som gjorde at hun ble tvunget til å gå av, men møtte støtte fra tusentalls kvinner rundt om i Sverige, alle kledd i Danius' signum «knytblusen». Lyset i sorgen er at hun kommer til å inspirere generasjoner av unge kvinner gjennom sitt sterke moralske kompass, sitt knivskarpe intellekt og sin penn, sier Alestig.
Den teknikkinteresserte Proust
Hennes doktorgradsavhandling ble til boka The Sense of Modernism der hun stilte blant annet Marcels Prousts forfatterskap i nytt lys. Litteraturprofessor emerita Ragnhild Reinton sier Sara Danius har bidratt til Marcel Proust-forskningen som få andre skandinaver. Som Proust-ekspert har Reinton møtt Danius i flere konferanser og komiteer.
– Jeg opplevde henne som dyktig, grundig og redelig. Hun var en skarp forsker med nye perspektiver på lesningen, særlig av Proust, men også av andre forfattere.
– Hva er hennes originale bidrag til Proust-forskningen?
– Hun var opptatt av betydningen av teknologiske ting i forfatterskapet. Der andre har vært opptatt av erindringen, barndommen og det selvbiografiske, har Danius bragt inn hans forhold til tekniske innretninger og deres innflytelse på hans skrivemåte. Det er et originalt bidrag. Proust var opptatt av bil, fly og telefon, det som var tekniske nyvinninger på hans tid, sier Reinton.
Hun var personlig og leken
Også Cathrine Bakke Bolin framhever bredden i hennes personlige og profesjonelle profil.
– Hun var av et formidabelt kaliber med et enormt repertoar som litteraturviter, forfatter - og menneske. Hun var lynende skarp, ekstremt kunnskapsrik og også veldig personlig og leken. Men en som var tydelig på roller og hvem hun var og når og hvilke roller hun fylte. Hun betydde så enormt mye for mange og ble nærmest en ikonisk skikkelse de siste årene, sier Bakke Bolin.
– Jeg håper hun hørte at Nobelprisen for 2018 ble tildelt Olga Tokarczuk. Og at hun gledet seg over det, tilføyer Bolin.
Saker som forteller om bakgrunnen kan du finne her:
---
Sara Danius (1962-2019)
- Litteraturprofessor og forfatter.
- Datter av Anna Wahlgren som er mest kjent i Norge for sine bøker om barneoppdragelse, «Barneboka» (1983) og «La barnet ditt sove hele natten» (2006).
- Har skrevet flere bøker – om forfattere som Tomas Tranströmer, Marcel Proust, James Joyce, Thomas Mann, og Gustave Flaubert.
- Danius ble valgt inn i Svenska Akademien i 2013.
- I 2015 ble hun akademiets første kvinnelige sekretær.
- I 2016 forkynte hun at Bob Dylan fikk Nobelprisen.
- I 2018 fratrådte hun som følge av akademikonflikten.
- I fjor utga hun boka Om Bob Dylan.
---