Risør-jubileum med Leif Ove Andsnes i sentrum
KAMMERFESTIVAL: Leif Ove Andsnes gir åtte konserter i Risør kammermusikkfest i år. – Ingen institusjon og intet sted har betydd så mye for meg som Risør, og over så lang tid.
FESTIVAL: – Risør ble unik for meg, en boltreplass der jeg fikk jobbe sammen med et stort antall musikere som jeg har hatt glede av også senere, forteller Leif Ove Andsnes som her forbereder åpningskonserten sammen med fiolinist Ludvig Gudim.Foto: Liv Øvland
LIV OEVLAND
Festivalen ble stiftet i 1991, det er altså 30-årsjubileum i år. Året etter deltok Andsnes for første gang. I 1993 ble han bedt om å bli kunstnerisk leder sammen med Lars Anders Tomter, og han sto i denne stillingen til 2010.
– Her fikk jeg et stort nettverk, venner og flotte musikkopplevelser. Det kan ikke sammenlignes med noe annet i mitt liv, og jeg trengte det i stor grad. Jeg var bare 22 år den gangen. Risør ble unik for meg, en boltreplass der jeg fikk jobbe sammen med et stort antall musikere som jeg har hatt glede av også senere. Artemis-kvartetten, sangeren Ian Bostridge, komponisten Bent Sørensen, for bare å nevne noen. Jeg gikk på mange vis rett inn i en enormt berikende workshop.
Gründeren
Bestill abonnement her
KJØP