NTNU fryser opptak av studenter i orgel- og kirkemusikk: – Kan bli nedlagt
URO: Sterke reaksjoner og frykt for nedlegging preger kirkemusiker-miljøet etter at NTNU frøs opptak av førsteårsstudenter til høsten. Søkere reagerer på håndteringen.
RAMMES: Nora Frogner Haugen (18) og Nataniel Martin Nikolai Moddy (18) er to av søkerne som rammes. Bildene er fra Facebook-gruppen Kirkemusikk- og orgelstudium ved NTNU Trondheim.
Privat
– Det er ingen som fryder seg ved NTNU, dette er en fortvilt situasjon for oss alle sammen. Kirkemusikeren er en sentral kulturarbeider i musikklivet vårt, sier Nora Bilalovic Kulset.
Lederen ved Institutt for musikk bekrefter overfor Vårt Land at NTNU fryser opptaket av førsteårsstudenter til bachelorstudiet i orgel- og kirkemusikk fra høsten 2024.
Årsaken? Økonomi og en realnedgang i budsjettene til universitetene over hele linja, opplyser instituttleder Kulset. Da står «det dyreste studiet med færrest studenter» dessverre lagelig til for hugg, forklarer hun.