Nidarosdomen: Kunstner(e) gjør døren høy og porten ny
KONKURRANSE: Kunstnere og kunsthåndverkere har nå den sjeldne sjansen til å sette sitt preg på nasjonalhelligdommen. – Det er en gedigen oppgave, sier billedhugger Harald Wårvik som laget alteret i kirkas Johanneskapell.
DOMEDØRER: De tre portalene i Nidarosdomens vestfront skal skiftes ut. Dørene på bildet er provisoriske og har stått der siden 1930.
Gorm Kallestad/NTB
Innen nyttår må du ha meldt din interesse dersom du vil delta i konkurransen. Nidarosdomens fasade, Vestfronten, skal få nye dører. Nidaros Domkirkes Restaureringsarbeider (NDR) har lyst ut en åpen kunstnerisk konkurranse for å finne rett kunstner til utforming av de nye dørene til nasjonalhelligdommen.
Harald Wårvik (67) ser ikke bort fra at han vil melde sin interesse for oppgaven. Å utforme alteret i Johanneskapellet ble en formidabel start for ham. Han var nettopp ferdig med sitt første studieopphold i Italia da han på 1980-tallet ble tildelt et steinhuggeratelier i Bygghytta ved Nidarosdomen. Oppdraget med kapellet fikk han tildelt av domkirkearkitekten.
– Det var et oppdrag som nesten tok pusten av meg, sier han.