Maria Navarro Skaranger: – Selv om alt går skeis i livet, kan et barn være veldig ønsket

– Jeg er også oppvokst med alenemor, nesten alle vennene mine er vokst opp med alenemødre. De sterke mødrene, det er det jeg kjenner, sier forfatter Maria Navarro Skaranger. Som romanfiguren Emily har hun ikke tillit til noen andre enn seg selv.

Strip som kan brukes som bredde bilde av Maria Navarro Skaranger, tatt ved Forlag Oktober i Oslo.
FORFATTERSAMTALE: – Når folk snakker om klasse som et slags fellesskap, så vet jeg vet ikke hva det fellesskapet er. Den klassen jeg kjenner til, de er utafor, de kjenner seg ikke igjen i noe fellesskap, sier Maria Navarro Skaranger som er aktuell med romanen «Emily forever».
Publisert Sist oppdatert

Det heter at det er bedre å være fattig og hel i sin ferd, enn en dåre med falske lepper. I møte den oppvoksende generasjonen i 2021 kan Salomos ordspråk få en ganske annen betydning. For falske lepper gjør stadig arbeiderklassejenter litt fattigere – og spør du den kulturelle middelklassen, ser de nok nettopp ut som dårer. Men Maria Navarro Skaranger vil ikke snakke de artikulerte leppers språk.

– Fattigdom handler ikke bare om penger. Emily er fattig på språk, det er også en form for fattigdom, sier Skaranger om sin seneste roman.

Emily forever handler om Emily, 19 år. Hun er høygravid med den småkriminelle Pablo og jobber i kassa på Kiwi. Hun er «en sånn jente» som Mariana fra debutromanen Alle utlendinger har lukka gardiner tenkte at noen i klassen kom til å ende opp som. Men dette er ikke Emilys fortelling alene, hun vises gjennom den andres blikk – gjennom en distansert forteller.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP