– Kan ikke være trygge for represalier

KULTUR: Både teaterstykket om «trans-Jesus» og Aschehougs opplesning av Sataniske vers måtte ha politibeskyttelse. – Deler av ytringsrommet er risikabelt, konstaterer Kjersti Løken Stavrum.

Oslo 20220906. Kjersti Løken Stavrum i norske Pen. Samtale og debatt om de viktigste utfordringene for ytringsfrihet i vår tid i Aschehougs hage.Foto: Beate Oma Dahle / NTB
LEDER: – Deler av ytringsrommet er risikabelt, og det viste angrepet på Salman Rushdie at vi må ta på alvor, sier Kjersti Løken Stavrum, som leder den nye ytringsfrihetskommisjonen. Tirsdag deltok hun på støttemarkeringen for Salman Rushdie.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg vil vise solidaritet med Salman Rushdie og forfattere over hele verden. Det er fint å kunne gi et bidrag, i form av noe så uskyldig og ufarlig som å lese høyt fra en roman, sier Simon Stranger.

Han var en av mange kjente forfattere som tirsdag kveld leste høyt fra Sataniske vers av Salman Rushdie under et arrangement i regi av Rushdies norske forlegger, Aschehoug.

Men politiet regnet ikke arrangementet for ufarlig. Væpnet og uniformert politi trygget solidaritetsmarkeringen i Drammensveien i Oslo.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS