Kan få justerte opplagstall
Medietilsynet skal vurdere om Vårt Land har fått godkjent for store opplagstall.
Vårt Lands opplagssjef Ole-Martin Finstad mener Norsk opplagskontrolls nye tall ikke er å regne for en korrigering av godkjente opplagstall, men som en beregning av hva opplagstallet ville vært dersom det ble beregnet på en annen måte.
Lars O. Flydal
I fjor økte Vårt Lands opplagstall med 3815, mye på grunn av at lesere som har fått avisen i helgene har kunnet kjøpe seg tilgang til e-avisen resten av uken.
Norsk opplagskontroll har kommet fram 2012 eksemplarer av denne økningen kan forklares med at abonnenter som har fått papiravisen kun i helgen, når har kunnet lese digitale utgaver i ukedagene, mot en lav prisøkning. Det var Dagens Næringsliv som først omtalte de nye beregningene fra Norsk Opplagskontroll.
Opplagstallene legger grunnlaget for utbetaling av avisenes produksjonstilskudd. Vårt Land fikk i fjor et tilskudd på 43,5 millioner kroner.