Jazz- og kirkemusikkfestivaler fortsetter med våpen-sponsor

KULTURSPONSOR: Kongsberg Jazzfestival brøt med våpen-sponsor, men gjorde helomvending etter voldsomme reaksjoner. – Det uhørte presset festivalen opplever går ut over selvråderetten, sier leder i Norsk Jazzforum. Kirkemusikkfestivalen Glogerfestspillene lever godt med Kongsberg Gruppen som sponsor.

GNISNINGER: Kongsberg Jazzfestival er ikke bare en lokal, men en nasjonal og internasjonal festival. Det påpeker Norsk Jazzforum i sin protest over politisk innblanding i festivalstyrets vedtak.
Publisert Sist oppdatert

Etter å ha brutt med hovedsponsoren Kongsberg Gruppen, gjorde styret i Kongsberg Jazzfestival om sitt vedtak. Mandag pågikk forhandlinger med hovedsponsoren om fortsatt samarbeid. Festivalens styreleder Juel H. Rye har ingen kommentar til forhandlingene.

20 års samarbeid

Jazzfestivalen på Kongsberg er landets største og har fylt byen med liv hver sommer siden 1960-tallet. Tidligere Kongsberg Våpenfabrikk, nå Kongsberg Gruppen, har enda lengre røtter og er byens hjørnesteinsbedrift. I 20 år har festivalen levd med våpenprodusenten som hovedsponsor.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS