I fjellsidenes ly
I bunnen av en bratt dalside fylt av eple- og morelltrær skrev Edvard Grieg noen av sine største verker.
Det sies at Edvard Grieg satt i hytta «Komposten» i Ullensvang og komponerte da snøskredet gikk. Lydene av naturfenomenet førte til at han komponerte en ny versjon av «Dovregubbens hall».
Meek, Tore
Du vet kanskje ikke hvordan et snøskred høres ut. Forhåpentligvis ikke. Men neste gang du hører den dramatiske oppbygging av blåseinstrumenter i Dovregubbens hall, kan du huske at det er er inspirert av buldringen fra et snøskred.
«Komposten»
Det sies at den verdenskjente komponisten satt i komponisthytta si, «Komposten», da snømassene begynte å rase ned fjellsiden på andre siden av fjorden. Man kan forestille at den vesle hytta rister smått og at Grieg må legge fra seg blekkpennen og gå ut og se hva som skjer. Lydene av naturfenomenet førte til at han komponerte en ny versjon av Dovregubbens hall – slik vi kjenner den i dag.