I humanismens tjeneste

LITTERATUR: Irans turbulente moderne historie blir sett gjennom barnets øyne i romanen «Skinnende døde». – Fortiden nærmest tvang meg til å skrive, sier forfatter Mazdak Shafieian.

Mazdak Shafieian
LIKE: – Barnet er ikke meg, men vi er like, sier Mazdak Shafieian, som selv vokste opp i Iran på 1980-tallet. Den gang var krig - ikke fred - normalen.
Publisert Sist oppdatert

Det tok sju år fra han begynte, til endelig punktum var satt i Skinnende døde. Ikke mange forfattere bruker så lang tid på en bok, men Mazdak Shafieian er av de grundige. Kanskje er det derfor han er forsiktig med å røpe stort om seg selv. Når han har lagt så mye arbeid i å skape nyansene i boken, er det som at alt han sier i tillegg, kan havne i veien, forklarer han.

Men vi kjenner historien til navnet hans. Mazdak var en av de revolusjonære i persisk historie, en tilhenger av profeten Zarathustra, som ble henrettet på 500-tallet i Sasanideriket. Siden er han blitt omtalt som historiens første kommunist.

– Tror du navnevalget var bevisst av foreldrene dine?

Powered by Labrador CMS