Ut mot budsjettet: – Kan ikke sitte å se på at kirkene råtner på rot

KULTURARV: Marit Brandt Lågøyr i KA klør seg i hodet over regjeringens statsbudsjett, og frykter dette betyr «dobbelt ille» for verneverdige kirkebygg.

mont
SKUFFET: – Det er rett og slett skuffende at de ikke leverer på statlige stimuleringsmidler, sier Marit Brandt Lågøyr i KA (t.v). Statssekretær Jorunn Hallaråker Heggelund (KrF) mener reduksjonen i forslaget for 2022 er ikke å anse som et kutt, men at det betyr at ekstraordinære midler falt bort.
Publisert Sist oppdatert

– Vi er skuffa over at regjeringens avskjedsgave er et saftig kutt.

Marit Brandt Lågøyr, direktør for sektorpolitikk i arbeidsgiverorganisasjonen KA, er ikke fornøyd med at tilskuddet til verneverdige kirkebygg er foreslått kuttet fra 60 til 20 millioner på et år.

– Stortinget har gjentatte ganger bedt om forsterka innsats for styrking og vedlikehold. I år har vi dessuten gjennomført en ny kirkekontroll, og vårt perspektiv er at vi ikke kan sitte å se på at kirkene råtner på rot.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP

Powered by Labrador CMS