Komponister ønsker Tono og KA tilbake til forhandlingsbordet

TONO-DEBATTEN: Mens partene kjekler om priser, frykter komponister for kirkemusikeres kår og kirkemusikkens fremtid. – Hvis menigheten betaler mindre til Tono, blir det mindre å fordele til de som har skrevet salmene og musikken, påpeker salmekomponist.

.
ENKELT REGNESTYKKE: – Hvis menigheten betaler mindre til Tono, blir det mindre å fordele til de som har skrevet salmene og musikken, sier komponist Åshild Watne.
Publisert Sist oppdatert

Når to medlemsorganisasjoner skal forhandle om en pris, skal det gjerne litt til for at begge parter er fornøyd. Det har KA og Tono fått erfare, som de siste ukene har diskutert hva det bør koste menigheter å strømme gudstjenester og lage annet innhold med musikk.

Mens KA vil ha lavere priser slik at flere kirker kanskje vil ta seg råd til videoinnhold, er Tono opptatt av å verne sine medlemmer.

– På lengre sikt handler det om vi skal ha et samfunn der det er mulig å drive med nyskapning og utvikling. For å få høy kvalitet trenger man kunstnere som har tid og råd til å fordype seg. Da må de også få betalt for arbeidet sitt, sier komponist og dosent Åshild Watne.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP