Framskynder mål om
grønn energifortjeneste
I 2030 til 2050 skal Greenstat tjene mer penger enn Statoil. Det er mer sannsynlig enn noen gang, mener grunn-
leggeren.
Vegard Frihammer i Greenstat tror markedsmulighetene for fornybar energi blir betydelige, men
at det ikke vil være tøffere marginer enn olje- og gass-
næringen hadde da den vokste fram. – Vi må utvikle virkelig gode tjenester til en lav pris, sier han.
Erlend Berge
Ved nyttår gikk Vegard Frihammer over fra å være leder for fornybar energi i Christian Michelsen Research til å være grønn visjonær leder for Greenstat, som ble stiftet i januar i fjor. Frihammer ønsker å bygge opp energiselskapet Greenstat til et Statoil for fornybar energi.
Frihammer mener det trengs et lokomotiv for å gjøre fornybar energi til en viktig næring i Norge, som kan være en politisk pådriver og tenke langt fram, slik Statoil i sin tid gjorde. En av målsettingene er at Greenstat i perioden 2030-2050 skal tjene mer penger på grønn energi enn Statoil gjør på olje og gass.
– Mer enn noen gang tror jeg det er realistisk. Utfordringen til de store aktørene er at de er bundet til høye kostnader og er avhengig av at markedet innen olje og gass tar seg opp til gammelt nivå, sier Frihammer.
Bestill abonnement her
KJØP