Skremt av Lysglimts rekruttering: – Rent jødehat
Forstander i Det Mosaiske Trossamfund Ervin Kohn ble truet på Alliansen-nettgruppe og anmeldte video der han sammenlignes med en rotte. Han er skremt etter nettavisen Filter Nyheters avsløring om Alliansens rekruttering blant ungdom.
I meldinger på Discord-serveren til Alliansen, som Filter Nyheter har fått tilgang til, er Ervin Kohn blitt kalt «jødesvin», og det skal ha blitt postet memer «som dreier seg om å plassere Kohn i gasskammer, eller at han jaktes på med skytevåpen etter å ha rømt fra en konsentrasjonsleir».
Stian Lysberg Solum / NTB scanpix
– Jeg blir bekymret for egen sikkerhet, men mest er jeg redd for konsekvensene for samfunnet når han aktivt rekrutterer ungdommer, på nettet og på skoler. Hans Lysglimt Johansen sprer antisemittiske holdninger av verste slag.
Dette sier Ervin Kohn, forstander i Det Mosaiske Trossamfund, og tidligere nestleder i Antirasistisk Senter, nå pensjonert.
Hets og trusler