Kler av mytene

Nick Hornby er fremdeles en sylskarp observatør av tidsånder og vanlige menneskers liv.

TURISTMÅL: Nick Hornbys nyeste roman foregår i den kjente, britiske feriebyen Blackpool. Her tenner skuespiller Jayne Mansfield lysene på den årlige lysfestivalen.
Publisert Sist oppdatert

Romanen Miss Blackpool starter med at den unge, pene og veldreide hovedpersonen Barbara­ Parker vinner missetittelen i hjembyen. Året er 1964, kvinne­frigjøringen er ikke kommet lenger enn at det gir en viss status, bortsett fra hos hennes egen far, å bli kåret til den peneste jenta i byen. Allerede før hun får premien, med snaue 15 minutter som misseinnehaver, finner likevel Barbara ut at tittelen egentlig bare er en dårlig trøste­premie for drømmen om å bli skuespiller, slik idolet Lucille Ball er blitt. Derfor drar hun til London, hvor ting ikke går helt som planlagt. Men hvor også uforutsette og uventede ting kan åpne nye ­dører og perspektiver.

Sårbare og sympatiske

Persongalleriet har, som det pleier­ i Hornbys forfatterskap, mer ­eller mindre skjulte særheter og interesser som gjør dem litt til outsidere, og som preger deres væremåte. Ingen slipper unna, særlig ikke hovedpersonen. Enten det er snakk om en fanatisk ivrig platesamler (High Fidelity), en like oppslukt fotballfan (Tribunefeber), eller rett og slett en som bare er villig til å ta de sjansene og snarveiene som finnes for å oppnå ting (Gutter er gutter). Det siste gjelder også Miss Blackpool, Barbara Parker.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP