Pop-forfatter Lerche tar oss med ut i kulda

IS OG VARME: Bergens store sønn, popartisten Sondre Lerche har skrevet barnebok. Den begynner med en snømann og ender i en nennsom samfunnskritisk oppfordring.

ALENE: Sondre Lerche lever seg inn i snømannens ensomme liv ute i kulda.
Publisert Sist oppdatert

Flere av popbransjens artister har kastet seg ut i det skjønnlitterære i år. Rapartisten Cezinando har laget rim til hver bokstav i alfabetet og Sandra Lyng har skrevet flere bøker om enhjørningen Corny. Spørsmålet er om forlagene bare kroer seg i markedsavdelingene sine eller om bøkene faktisk fortjener å slippe gjennom redaksjonenes nåløyne. Problemstillingen ble reist i Klassekampen for litt siden, da de hadde funnet ut at ingen av de nevnte bøkene var blitt påmeldt til innkjøpsordningen. Mon tro om årsaken kunne være at de fryktet «nulling», altså at bøkene ikke ville bli funnet gode nok til å falle inn under støtteordningen ... Svaret fra forlagene var naturligvis noen rungende nei.

Hjemmekoselig

Hva skal vi så si om verdensartisten Sondre Lerches debut på barnebokfronten? Snømannens jul ligger foran meg i klassisk bildebokformat – mørketidsblå og med en besluttsom og optimistisk snømann i fokus. Det er Victoria Sandøy som har illustrert. Hun har gjort boka hjemmekoselig, med due og kjøttmeis i kulissene, der vinterkledde barn boltrer seg i snøen og lager den ene snømannen etter den andre. Duse farger og myke streker med dette blå preget er med oss helt fram til siste oppslag, der vi er innendørs i varmt gul atmosfære. Litt spesielt å se alle snømennene sitte til bords i dette lune rommet med fyr på peisen, men det er altså slik det slutter.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP