Lek med livsalvoret

ANMELDELSE: «Eg føreslår at vi vaknar» gjør kreft til en livsbejaende forestilling om hva vi gjør ut av livene våre og tiden vi har.

Fra forestillingen Eg føreslår at vi vaknar
«Eg føreslår at vi vaknar» viser hvordan man blir sittende fast i et slags vakuum i kjølvannet av sykdommen, der mye handler om å vente, skriver Vårt Lands anmelder.
Publisert Sist oppdatert

Beate Grimsruds siste roman, som kom ut bare måneder før hun døde sommeren 2020, spinner rundt et dystert tema. Hovedpersonen Vilde blir diagnostisert med brystkreft, og vi blir vi vitne til hva det innebærer av påfølgende dødsangst, kroppslig smerte, operasjoner og ulidelig venting på prøvesvar.

Når fortellingen nå tas til scenen, blir det teater i tråd med det Grimsrud var så god til: Å veie det tunge opp mot det lette, spe det dystre med det humoristiske, pøse på med håp og humor midt i mørket.

Slik blir «Eg føreslår at vi vaknar» en forestilling der vi ler fra start til slutt, selv om alvoret følger hakk i hel. Mer enn å handle om sykdom og død, blir det en livsbejaende forestilling om hva vi gjør ut av livene våre og tiden vi har.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP