Jevhenija Bjelorusets viser hvor utmattende krigslivet er

Ofte leser vi fordi vi ønsker å forstå, men Jevhenija Bjelorusets fortellinger fra Donbas-regionen nekter å innfri behovet.

LIV SATT PÅ VENT: Den ukrainske fotografen Jevhenija Bjelorusets har i en årrekke dokumentert mennesker som er marginaliserte. Lykkefall er hennes første litterære utgivelse, og fortellingene utspiller seg i det østlige Ukraina.
Publisert Sist oppdatert

I halvåret som har gått etter Russlands invasjon av Ukraina, har interessen for ukrainsk litteratur vært påtakelig. Behovet for å forstå og sette det ubegripelige inn i en kontekst, gjorde at ukrainske titler som klassikeren Fortellinger fra Odessa (1926) av Isaak Babel, galgenhumoristiske Døden og pingvinen (1996) av Andrej Kurkov, den postsovjetiske road-trip-romanen Anarchy in the UKR (2005) og flettverksromanen Mesopotamia (2014) av Serhij Zjadan ble utgitt på nytt i løpet av våren.

Denne høsten er en rekke nye utgivelser på vei. Cappelen Damm gir ut to av Ukrainias toneangivende 90-tallsromaner: Moskoviaden fra 1993 av Jurij Andrukhovytsj, en fabel om de nasjonalistiske strømningene i Russland, og Andrej Kurkovs absurde og komiske roman Venn av avdøde fra 1991, om en mann som bestiller en leiemorder til seg selv. Pax er i ferd med å oversette Serhij Zjadans siste roman Internatet (2017), om en lærer som må gå gjennom et krigsmareritt når han skal hentes sin 13 år gamle nevø fra internatet han bor på.

Den umulige sannheten

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP