Hedvigs hevn

Henrik Ibsen ofret Hedvig for å gjenopprette balansen i det ekdalske hjem. Men på Den Nationale Scene forvandles Vildanden til et grufullt hevndrama.

Anne Sofie Kvalvik, som har Downs syndrom, gjør en strålende jobb som 14 år gamle Hedvig i Vildanden i Bergen.
Publisert Sist oppdatert

Hvor dumme kan ikke voksne mennesker være? Hvilke fatale valg gjør vi ikke for å forfølge egne lyster og behov, uten å ense at det altfor ofte går ut over den svakeste part: Barnet.

Slike ømtålige problem­stillinger ligger under Henrik Ibsens tragikomiske skuespill ­Vildanden. Dikteren lar den naive Gregers Werle gjøre livet ulevelig for 14-åringen Hedvig ved å insistere på å avdekke en vond sannhet i det ekdalske hus.

På intrikat, men elegant vis får Ibsen lirket fram at Gina Ekdal har fått sin datter etter en ­affære med Gregers far, ­Håkon. ­Derfor har den gamle ­rikingen årlig betalt den lille, fattige ­familien penger til deres overlevelse. ­Fotoforretningen som Gina og Hjalmar Ekdal driver, har ­sannelig ikke gitt nok inntekter.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS