Det finnes ingen «homofilisak»

ANMELDELSE: Siri Sunde har skrevet en rystende og maktkritisk bok som inviterer leseren til å løfte blikket fra teksten og se på vår nære kirkehistorie med et nytt blikk.

Sunde
RYSTENDE: Siri Sunde har med andre skrevet en bok som viser hvor rystende dårlig skeive har blitt behandlet i Den norske kirke, skriver vår anmelder, Gyrid Gunnes.
Publisert Sist oppdatert

Bakgrunnen er velkjent: I forkant av ansettelse som prest i Hamar bispedømme, blir Sunde avkrevd å avlegge et løfte om å ikke inngå partnerskap mens hun arbeider som prest. Hun får ingen forvarsel. Hun får ikke tilbud om bisitter. Hun får ingen betenkningstid. Det finnes intet juridisk grunnlag for å avkreve et slikt løfte.

Livet endrer seg, og Sunde ønsker å inngå partnerskap. På dette punktet tilfører hennes nye selvbiografi ny kunnskap som i liten grad er kjent for offentligheten. I boken kan vi lese om samtalene med ledelsen i Hamar bispedømme i forkant av ansettelsen, og biskop Rosemarie Köhn som sier at løftet «skal i hvert fall aldri bli brukt mot deg».

Men når partnerskapet inngås, kaster ledelsen ved bispedømme Sunde under bussen i den mediestormen som følger.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP