Biskopens ord utfordret i Haydns musikk
Joseph Haydns Jesu syv siste ord på korset er et sterkt møte med lidelseshistorien. Tidligere biskop Gunnar Stålsett bidro under konserten – og grep publikum.
Lys vårkveld: Nordnorsk Opera og Symfoniorkester, ledet av Henning Kraggerud, gjorde Joseph Haydns til en minneverdig opplevelse i Bergen Domkirke.
Thor Brødreskift
Det ble en tankevekkende time da Joseph Haydns Jesu syv siste ord på korset ble framført i Bergen Domkirke fredag kveld. Haydn skrev verket i 1785, med utgangspunkt i evangeliets tekster. Ved uroppførelsen i katedralen i Cádiz i Spania, en langfredag, var katedralen innhyllet i mørke. Jesus-ordene ble framført og tolket av biskopen fra prekestolen.
I Bergen var vårkvelden lys og bibeltekstene ble framført av tidligere biskop Gunnar Stålsett. Nordnorsk Opera og Symfoniorkester, ledet av Henning Kraggerud, satte Stålsetts sterke budskap inn i en musikalsk ramme. Slik kommenterte den tidligere biskopen sonatene:
«Mysteriets nåde» Sonata I Largo: «Far, tilgi dem, for de vet ikke hva de gjør».