Bill Gates: En kapitalist og en gentleman med perspektiv
Bill Gates slår et klart slag for det offentliges rolle i det grønne skiftet. Frp og Senterpartiet ville neppe fått en høy stjerne hos Microsoft-gründeren.
GRØNNE MULIGHETER: Milliardæren og Microsoft-gründeren Bill Gates har kastet seg tungt inn i klimakampen. Han og kona Melinda Gates er ellers kjent for store investeringer i global helse og utvikling via fondet Gates Foundation.
Elaine Thompson
Bill Gates er en av verdens rikeste personer. Han vil noe med formuen sin. Nå foreligger hans planer og ideer for en bedre verden i en bok som lanseres i 20 land samtidig. Boka bør inspirere norsk næringsliv, forskningsmiljø og politikere.
Gates har en privilegert adgang til talk-shows à la Skavlan, store internasjonale konferanser og til verdensledere. Dette fordi han med sin formue, skapt gjennom programvare-eventyret Microsoft, har investert tungt i filantropi. Det er først og fremst gjennom Gates Foundation at han og kona Melinda Gates bruker milliarder av kroner årlig i global helse og utvikling, samt det amerikanske skolevesenet.
Stiftelsen er ikke ukontroversiell. Gates har blitt anklaget for å påvirke fattige lands egne helseprioriteringer og han anses som farlig av enkelte av dem som kjemper mot genmanipulerte matplanter.