Anmeldelse av «Eit anna blikk»: Klarer ikke helt å bære byrden av forfatterens ambisjoner
Erlend Skjetne har skrevet en særdeles aktuell ungdomsroman om mindreårige afghanske flyktninger på mottak i Nord-Norge.
BRENNAKTUELT TEMA: Erlends Skjetne har høstet mange lovord for sitt unge forfatterskap. Hans nyeste roman «Eit anna blikk» skildrer en mindreårig asylsøkers liv i en lett, hverdagslig tone. Vår anmelder er ikke helt overbevist.
Leikny Havik Skjærseth
Hvem skal få fortelle historiene til folk? Dette legitime spørsmålet har blitt en av de store identitets politiskkampene i vår tid. Erlend Skjetne går rett inn i denne store diskusjonen, og gir i sin ungdomsroman Eit anna blikk stemme til en ung afghansk mindreårig flyktning, som venter på svar på sin søknad om opphold i Norge. Som tittelen antyder er Skjetne en forfatter som er seg bevisst tiden han står i, og som søker å behandle sitt tema med stor respekt.
Store forventninger
Erlend Skjetne er en av disse yngre forfatterne som plutselig seiler opp som én det knyttes store forventninger til. Tidligere i år mottok han Bokhandlernes forfatterstipend på 200.000 kroner for sine to utgivelser; diktsamlingen Skare (2019), som ble innstilt til Tarjei Vesaas’ debutantpris, og den bejublede debutromanen Kleda er gjennomvåte (2020). Sistnevnte ble av kritikerne beskrevet som en original, poetisk og humoristisk oppvekstroman om hvordan det oppleves å ha en psykisk ustabil far som begår selvmord.