Angrepet av livet og rammet av nåde
Den danske boken Altid allerede elsket er et makeløst portrett av en musiker som endelig finner fred.
Musikeren og multikunstneren Peter Bastian hadde kultstatus i Danmark. Han døde i fjor etter to og et halvt år med leukemi. Bare en uke senere kom boken om hans krevende og givende siste år, Altid allerede elsket. W
Skrevet av Per Arne Dahl
Musikeren, matematikeren, forfatteren og kunstneren Peter Bastian hadde kultstatus i Danmark. Han døde i fjor etter to og et halvt år med leukemi, en uke før boken om hans krevende og givende siste år ble publisert. Boken, ført i pennen av forfatteren Tor Nørretranders og utgitt av Gyldendal forlag, har lenge toppet bestselgerlistene i Danmark.
Under forrige Bokforum i København ble jeg fanget opp av strømmen, og sammen med hundrevis av mennesker ble jeg ført inn i en overfylt kongresshall som verken var sakral, intim eller spesielt hyggelig. Men jeg var ikke forberedt på at ett av flere hundre bokmessearrangementer denne fredagen nesten kunne trumfe en høymesse. Temaet var Altid allerede elsket. Og jeg ante hvorfor det var sånn allerede da jeg snikkikket på en av bokens første sider, der Peter Bastian erkjenner: «Jeg blev simpelthen angrepet av livet».
Bestill abonnement her
KJØP