Anger, anger, anger
Roy Jacobsen har gjort noe mange forfattere antakeligvis drømmer om: Tatt en bok han skrev for lenge siden, men som han ikke var fornøyd med, og skrevet den på nytt.
Roy Jacobsen tok tak i boken Virgo (1988) og skrev den på nytt som romanen Anger.
Tom Henning Bratlie
Utgangspunktet var Virgo fra 1988, resultatet er Anger, 2011. Virgo fikk gode kritikker, men ble gitt ut før den egentlig var ferdig, fordi Bokklubbene ga ham et tilbud han ikke kunne avslå. Ikke rart han angret.
Hans Larsen slipper ut av fengsel etter ti år, to før tida. Han er 72 år, har ikke mer tid igjen enn at han skal kontemplere over sin synd, holde seg i ro og unngå datteren Marianne. Vi skjønner at hun hater ham, og kanskje med rette; han var dømt for vold og frykter sin egen vrede. Han angrer det som har vært og frykter det som kan komme.
Konseptet er godt. Skam, skyld, raseri, hevn; menneskets store følelser, troens og religionens ildsoner. Sorg, sinne og anger lenket sammen. Både han og datteren angrer på hver sine ting, og de veksler mellom å kjæle med angeren, rømme fra den og å sone den. Spørsmålet er når det blir for sent.
Bestill abonnement her
KJØP