Tiden er inne for et tverrpolitisk fattigdomsforlik

FATTIGDOM: I Norge anno 2023 har fattige barnefamilier så lite å rutte med at de ikke har råd til nok mat, men i partienes alternative statsbudsjetter er det lite som tyder på at den virkeligheten har sunket inn.

GRUER SEG TIL JUL: – Mer enn 600.000 nordmenn gruer seg til jul, men det store og nødvendige løftet for barn som vokser opp i fattigdom uteblir, skriver Monica Sydgård i Redd Barna.
Publisert Sist oppdatert

Når vi skriver historiekapittelet om 2020-tallet må vi kunne slå oss på brystet å si at vi gjorde alt vi kunne for at barn ikke skulle vokse opp i fattigdom.

Ifølge SSB vokser i overkant av 110.000 barn opp i vedvarende fattigdom i Norge i dag. Samtidig ser vi en stor økning i antall sosialhjelpsmottakere, og barnehagefakturaer som betales med forbrukslån eller går til inkasso. Mer enn 600.000 nordmenn gruer seg til jul ifølge UNICEF Norges årlige juleundersøkelse, og køene utenfor matsentralene vokser. Det er en alvorlig situasjon, som helt betimelig har fått klistrelappen dyrtid og krisetid.

Barneløftet uteblir

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS