Løft fram sivilsamfunnsorganisasjonane i Israel og Palestina!

FREDSARBEID: Når krigen rasar er det naturleg at fokuset vert på konfliktlinjene. Men vi treng også å høyre om israelarar og palestinarar som går saman for å skape ei betre framtid.

SALAM/SHALOM: – Mitt håp er at vi ikkje berre driv med analyse av utviklinga i Israel og Palestina, men at vi òg løftar fram alt det gode arbeidet som allereie vert gjort, skriv Ragnhild Stav. Biletet visar fredsaktivistar i Tel Aviv med plakatar med ordet «fred» på arabisk og hebraisk.Women hold placards with the word for peace in Arabic, left, and Hebrew, right, during a demonstration by Israeli and Palestinian women calling or peace in Tel Aviv, Israel, Friday, Dec. 15, 2023. (AP Photo/Maya Alleruzzo)
Publisert Sist oppdatert

Krigen mellom Hamas og Israel har sett mange kjensler i sving. Det som likevel synest å vere ein raud tråd uansett kor sympatien ligg, er at mange skriv om hindra som ligg i vegen for at israelarar og palestinarar kan ha ein fredeleg sameksistens.

No mens krigen rasar er det naturleg at fokuset vert på konfliktlinjene, men vi treng å høyre dei supplerande narrativa òg. Narrativa om israelarar og palestinarar som går saman for å skape ei betre framtid. Dei som held fast på ikkje-vald som ein strategisk framgangsmåte for å nå politiske mål. Eg saknar rett og slett det israelsk-palestinske sivilsamfunnsperspektivet.

Combatants for Peace

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS