En stillingsutlysning som knuser glasstak

SPRÅK: Mitt dype ønske er at små jenter en dag skal få speile seg i vårt gudsbilde, på lik linje med små gutter. Derfor har jeg skrevet en fiktiv stillingsutlysning på vegne av Den norske kirke.

GUD FAR: «Å være ekskludert fra det transcendentale med kropp og språk er fremmedgjørende og gjør vondt», skriver denne språkviteren. I anledning 8. mars har hun skrevet en fiktiv stilling hun skulle ønske Den norske kirke lyste ut. William Blake har her portrettert Gud som mann («Ancient of Days», 1794).
Publisert Sist oppdatert

Min bakgrunn er språklig. Jeg studerte i flere år semittiske språk, særlig bibelhebraisk, ved Universitetet i Oslo. Da jeg studerte, ble det smertefullt tydelig for meg hvor ubalansert forholdet mellom det maskuline og det feminine er i det jødisk-kristne gudsbildet. Og jeg skjønte hvor sterkt det har påvirket meg, om enn aldri så ubevisst.

Å være ekskludert fra det transcendentale med kropp og språk – det er fremmedgjørende og gjør vondt. Hvordan vi snakker om Gud er så viktig. Mitt dype ønske er at små jenter en dag skal få speile seg i vårt gudsbilde, på lik linje med små gutter.

I anledning 8. mars har jeg derfor skrevet en fiktiv stillingsutlysning på vegne av Den norske kirke:

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS