Det er uverdig at vi kaller høyt utdannede medarbeidere for ulærde
SPRÅK: Det er på høy tid at vi slutter med uttrykket «lek» om kirkelige ansatte. Det er et utdatert språk som i beste fall er misvisende og verste fall undertrykkende og nedlatende.
UVERDIG OMTALE: «Det er uverdig at vi kaller høyt utdannede og dyktige medarbeidere for ulærde/ufaglærte og at vigslede omtales som ikke-vigslede»skriver diakon Edel Merete Gervin.
Erlend Berge
I mange år har kirken benyttet uttrykket «lek» som et motstykke til «geistlig». Med geistlig har man tradisjonelt ment ordinert prest, og med lek har man ment alle som ikke var prester. En «lek kirkelig» ansatt er altså en person som jobber i kirken, men som ikke er prest.
Da man tok disse uttrykkene i bruk var prestene de eneste vigslede medarbeiderne i kirken. Da var dette gangbare uttrykk som ga mening for de fleste. I dag ser kirken ganske annerledes ut, og det er på høy tid å revurdere bruken av lek og geistlig.
Ordets betydning