Misjonsledere: – Dette har vært en vond sak
Men Frikirken og Misjonssambandet er glade for dommen fra Stavanger tingrett.
– Vi mener at det er viktig at vi nå har fått en avklaring, og at dommen fastslår at vi ikke har et erstatningsansvar. Men dette har vært en vond sak, sier Øyvind Åsland (t.v.) i Misjonssambandet og Arnfinn Løyning i Frikirken om dommen fra Stavanger tingrett. Bildet er fra rettssaken i begynnelsen av september.
Tommy Ellingsen
Den Evangelisk Lutherske Frikirke og Norsk Luthersk Misjonssamband inviterte torsdag formiddag til felles pressekonferanse for å kommentere avgjørelsen fra Stavanger tingrett. I dommen slås det fast at de to organisasjonene ikke kan holdes juridisk og økonomisk ansvarlige for det en kvinnelig internatskoleelev opplevde av omsorgssvikt, overgrep og manglende oppfølging på slutten av 1980-tallet.
– Vi mener at det er viktig at vi nå har fått en avklaring, og at dommen fastslår at vi ikke har et erstatningsansvar. Men dette har vært en vond sak. På vegne av Frikirken og NLM beklager vi sterkt at et misjonærbarn ble utsatt for overgrep på en av våre internatskoler, uttaler synodeformann Arnfinn Løyning i Frikirken og generalsekretær Øyvind Åsland i Misjonssambandet i en felles pressemelding.
LES MER: Misjonærbarn kan ikke kreve erstatning fra organisasjonene
Bestill abonnement her
KJØP