To menn ved navn Ove
Oslo Nye satser tungt på menn ved navn Ove - Karl Ove Knausgårds kamp for livet, og grinebiteren Oves fortvilte kamp for å ta sitt liv.
Den islandske regissøren Bjarni Thorsson hevder Sven Nordin (bildet) er som skreddersydd for rollen i teatermonologen .
L-P Lorentzen
Det er to svært ulike og på hvert sitt vis gedigne romansuksesser som finner veien til scenen. Den norske regissøren Ole Anders Tandberg gjorde suksess i sin hjemby Stockholm med et to timers drama basert på Karl Ove Knausgårds Min kamp. Oslo Nyes danske sjef Kim Bjarke kaller romanen et titanisk verk og er synlig stolt over å representere Oslo-teatret som får sette opp teksten.
Min kamp får norsk teaterpremiere på «hjemmebane» ved Kilden i Kristiansand, fordi forestillingen produseres i et trepartssamarbeid mellom Riksteatret, Agder teater og Oslo Nye. Etter en rundtur med Riksteatret, er det tid for oslopremiere 11. oktober.
Svenske Ove